Klíč ke skvělému plavání
Povinná výbava pro plavce, kteří už se při plavání nechtějí trápit
... pak jste skočili do vody a na pohodu začali sázet jeden bazén za druhým...
Také jste si to tak představovali, ale realita byla jiná?
Připadáte si zoufalí a frustrovaní z toho, že se přes veškerou snahu vaše plavání nelepší? Poctivě trénujete a je to stále stejně úmorná dřina? Získali jste pocit, že dobře plavat je vám zapovězeno?
Pokud, milí plavci, máte pocit, že:
- Plavání je vyčerpávají dřina
- Důchodkyně plavající na "paní radovou" vás v pohodě strčí do kapsy
- Voda je proti vám a brání vám v plavání
- Po jednom bazénu jste bez dechu, ale přitom kondici máte slušnou
- Nadřete se jako kůň a vůbec vám to neplave
- rychle se unavíte a nestačí vám dech
Nejste v tom sami!
Podobné pocity zažívají tisíce a tisíce plavců. Namísto návodu, jak dobře a účinně plavat, vás hodili do vody, kde se vše zredukuje na jediný cíl - neutopit se. Časem se nějak naučíte probojovat na druhou stranu bazénu. A když nejste schopni se zlepšit, máte pocit, že jste to vy, kdo selhává.
Velmi dobře vám rozumím. Také jsem měl podobnou zkušenost. Vrhnul jsem se do plavání s tím, že potrénuju a vyplavu se, abych byl schopen odplavat několik set metrů nebo kilometr na triatlonu.
Po pár měsících jsem zjistil, že tudy cesta nevede. Ve vodě to byl stále stejný boj, skoro jsem se nelepšil a to mě hodně frustrovalo. Trenéři mě ještě podpořili, že ve 22 letech jsem už na plavání starý a že to už nikdy nedoženu. Pokud máte podobnou zkušenost...
...není to vaše chyba
Na vině je způsob, kterým nás učili plavat. Nebo spíš způsob, jak nás učili o plavání uvažovat. Nikdo nám nevysvětlil, co je pro dobré plavání opravdu důležité.
Veškerá vaše snaha zlepšit plavání je ÚPLNĚ NANIC, pokud....
NEPOCHOPÍTE JEDNU ZÁSADNÍ VĚC, která vás v tom brání!
Ale ješte předtím, než vám definitivně prozradím, co to je, si na chvíli představte, jaké by to bylo....
- Dokážete plavat s lehkostí a libovolně dlouho
- Kloužete vodou a dno pod vámi velmi rychle ubíhá
- Máte ve vodě jistotu
- Cítite se při a po plavání dobře - jak fyzicky, tak celkově
- Výrazně zrychlíte bez většího úsilí
- Budete zažívat obdivné pohledy od okolních plavců
- Ostatní plavci se budou zvědavě ptát, kde jste se tak skvěle naučili plavat
- Víte přesně, co dělat, abyste se v plavání zlepšovali
- Postupujete k vyšší účinnosti a lepšímu porozumění
Máte pocit, že je to nesmysl a jen prázdné žvanění? Není, může to být i vaše realita.
I vy ve vodě můžete zažívat lehkost a uvolněnost, vodou klouzat, plavat rychle a plavání si opravdu vychutnávat
Pokud si říkáte blablabla, na pohádky nevěřím, rozumím vám. Asi bych si říkal to samé. Kdybych ale neměl svou vlastní zkušenost a neviděl jsem na svých kurzech u stovek plavců, jak se jejich plavání změnilo. Jak se výrazně zlepšili, jak se jim plave snadněji a jak si plavání začali užívat.
Jsem Tomáš Vojtěchovský,
Co je tedy ta zásadní věc, která vám brání plavat tak, jak si opravdu přejete?
Je to směšně jednoduché. A zjevné. Zřejmě proto tomu nikdo nevěnuje pozornost. Co to tedy je?
Prozradím vám to. Potřebujeme...
pozor, překvapení
...si uvědomit, že plaveme skrze vodu
Ano, tohle to klíčem k dobrému plavání. Chápu, že je všem jasné, že se plavání odehrává ve vodě. Ale moc lidí si neuvědomuje, jak moc je voda odlišná od vzduchu, na kterém se neustále pohybujeme.
- Voda je cca 900x hustší než vzduch. Když se skrze ní pohybujeme, klade nám obrovský odpor.
- O vodu se nedá opřít. Ačkoliv je tak hustá, není dost pevná, abychom se o ní mohli opřít (jako například o zem).
- Ve vodě se nedá dýchat. Životodárný vzduch se nachází nad hladinou a je nutné se k němu dostatečně včas dostat.
Všichni vás učí, jak lépe kopat, zabírat rukama nebo jak se dostat do kondice. Ale to je jen malá a dost nepodstatná část velké skládačky. Dokud v této skládačce nebudou základní a zásadní dílky, které zohledňují rozdílnost vody, dobře plavat se prostě nenaučíte.
Je to jako stavba domu. Ten nejdřív musí mít pevné a stabilní základy. Jinak se zhroutí.
Pevné a stabilní základy potřebuje i plavání
Jednoduché, řeknete si a věřím, že vám to dává smysl. Ale dokud nebudeme k plavání přistupovat jinak než například k běhání nebo cyklistice, při plavání se pořád budeme trápit.
Protože plavání je dovednost. Dovednost, kterou potřebujeme zvládnout v život ohrožujícím prostředí. Protože tou voda, kde se nedá dýchat, je.
Spíše než sázet bazén za bazénem tak mnohem větší smysl dává nacvičovat plavání podobně jako nacvičují bojoví umělci, tanečníci, tenisté nebo golfisté.
Po více jak 20 letech vlastního nácviku a výuky na kurzech jsem objevil 3 krokovou plaveckou pyramidu:
- 1jistota a pohodlí ve vodě
- 2optimální poloha těla
- 3pohon vycházející ze středu těla
První je třeba zvládnou jistotu a pohodlí ve vodě
Voda je pro člověka cizí a neznámé prostředí. Sice jsme se v ní 9 měsíců vyvíjeli, ale od té doby se téměř vyhradně pohybujeme na pevné zemi s okamžitým přístupem k životodárnému vzduchu. Ve vodě není ani jedno - chybí pevná zem i vzduch, který můžeme dýchat.
To způsobuje, že ve vodě jsme si nejistí, dokonce může nastat panický záchvat. Instiktivně zvedáme hlavu a kopeme nohama a mácháme rukama, abychom se udrželi nad hladinou. To nás velmi vyčerpává.
Tradiční výuka plavání učí způsobem, která tyto instinkty posiluje. Soustředí se na záběr a kop a je vlastně těžší plavat snadněji, účinněji a elagantněji.
Proto doporučuju se v první řadě naučit se ve vodě cítit jistě a pohodlně. Dopřát si čas na to, abych se s vodou sžili a abychom věděi, jak se naše tělo ve vodě chová.
Pak se potřebujeme naučit optimální polohu těla
Jelikož je voda cca 900x hustší než vzduch, je klíčové se naučit pohybovat se vodou s co nejmenším odporem. Instinkty nás nutí držet hlavu nahoře, abychom byli blízko životodárnému vzduchu. To ale způsobí, že nám nohy klesnou, což způsobí vyšší odporové síly. Podívejte se obrázky níže. Asi je vám jasné, která poloha je pro plavání výhodnější.
Jakmile zvládneme optimální polohu těla, pocítíme, že plaveme snadněji a rychleji. Optimální plavecká poloha je taková, kdy jsme vodorovní s hladinou a mírně na boku.
A teprve pak přichází na řadu pohon
Pokud jste někdy návštivili místní bazén, pravděpodobně uvidíte cákání, boj s vodou a plýtvání energií. Plavci mohutně kopou a máchají rukama.
To je v souladu s tradičním myšlením, které vnímá tělo s „úsekem rukou“, které vás táhne vpřed a „úsekem nohou“, které vás tlačí vpřed. Tento pohled proměňuje trup na přítěž, kterou táhneme vodou kopáním a záběrem.
Namísto toho se naučíte plavat celým tělem namísto rukama a nohama. Klouzavá a rovnovážná poloha umožňuje tělu rotovat. Tím získáváme přístup k neuvěřitelně silnému "motoru" pro plaveckou propulzi, kterou je kinetický řetěz.
Jedná se o stejné harmonické spojení, stejný zdroj energie, který zapojí nadhazovači v baseballu, od nichž balony lítají rychlostí 150km/h.
Aktivním využitím svalů trupu získáme přístup k velkému potenciálu, který nám umožní plavat s menší námahou. Rytmickým přenášením váhy z jednoho boku na druhý při každém záběru se odlehčí rukám a výsledkem je pak méně vyčerpávající plavání.
Podívejte se, jak celý styl vypadá, když se zvládne pohodlí, poloha a pohon.
Líbilo by se vám takto plavat? Můžete!
Nepotřebujete mládí, sílu ani zvláštní nadání. Vše, co potřebujete, je systém, který:
- vás povede krok za krokem
- plavání naučí jako dovednost
- vám pomůže dosáhnout pocit nadnášení, pohodlí a jistoty ve vodě
- minimalizuje výdej energie tím, že se naučíte „rybí“ polohu těla
- používat rytmické přenášení váhy jako pohon pro proplouvání vašeho těla skrze vodu
- zkrátka vás naučí plavat jako ryba
Minikurz kraulu takový systém přináší
Stručně, jasně a srozumitelně vám vysvětlím, jak se vodou pohybovat s lehkostí, elegancí a rychle. Můžete zapomenout na neustálou dřinu, nudu a frustraci. V šesti krátkých videích vás provedu celou cestou k dobře zvládnutému kraulu.
Minikurz kraulu obsahuje těchto 6 videí:
Video 1: Úvod
Úvodní seznamovací video, ve kterém si povíme, co vás v Minikurzu čeká a jak celá výuka probíhá. Povíme si, co je zásadní pro dobré zvládnutí celého kraulu (pamatujete - pohodlí, poloha, pohon)? A samozřejmě dýchání.
Video 2: Pohodlí
Začneme s tím, co je zásadní a co téměř všichni ostatní ignorují - pohodlí a jistota ve vodě. Velmi jednoduchá, ale přitom klíčové dovednosti, na kterých dále budeme stavět celý styl. Pokud toto není zvládnuté, plavání stále bude boj.
Video 3: Poloha
V této lekci se naučíte optimální plaveckou polohu. Když budete vodě klást menší odpor, vaše plavání bude rychlé a méně vyčerpávající. Tři cvičení na osvojení si polohy, která je hydrodynamická a vodorovná s hladinou.
Video 4: Pohon
Pro pohon budeme využívat koordinovaný a integrovaný pohyb celého těla. Podobně jako nadhazovač nebo golfista nepoužije jen ruce, ale zapojí celé tělo. Proto i my se budeme učit využívat svaly středu těla, podobně jako ryby. Ty ostatně žádné nohy ani ruce nemají.
Video 5: Dýchání
Na dýchání se budeme zaměřovat celou dobu nácviku. Dostatek vzduchu je zásadní k tomu cítite se ve vodě pohodlně a bezpečně. V tomto videu se zaměříme na to, jak spojit plavecká tempa s dýcháním, aby to byl jednotný, plynulý a hladký pohyb. A samozřejmě abyste měli tolik vzduchu, kolik potřebujete.
Video 6: Závěr
V tomto videu si všechno shrneme a povím vám, jak k celému nácviku přistupovat. Ideálně si najít svou rychlost a postupovat přiměřeně - aby to nebylo moc náročné, ale ani moc snadné. Prostě tak, aby to pro vás byla zvládnutelná výzva.
Jak to funguje?
Po objednání a zaplacení Minikurzu vám okamžitě přijdou přístupové údaje a odkaz na stránku, kde celý Minikurz je.
Během několika minut tedy můžete začít sledovat videa a pustit se vaší plavecké proměny.
Hodnota celého Minikurzu je 697Kč
Aby Vaša cesta byla ještě jednodušší a rychlejší, jako BONUS přikladám Emailový minikurz
- V Emailovém minikurzu získáte dodatečné rady a podněty k nácviku, plavecké tipy a další podporu.
Co říkají účastníci mých kurzů kraulu?
Díky za kurz a velmi cenné rady, jak odstraňovat nedostatky a pracovat na vylepšení techniky plavání. Videa mi přišla velmi užitečná pro uvědomění si pohybů a toho, na co se dále zaměřit.
Všem zájemcům vřele doporučuji. Je to skvělá investice / času i peněz/. Tomáš je velmi trpělivý a vnímavý ke svým klientům, předává jim nejen plavecké dovednosti, ale i to, jak si vodu pořádně užívat.
omáši, díky moc za kurz. Splnil zcela má očekávání. Mám zas na čem pracovat, po půlroční úmorné dřině, která nikam nevedla vidím posun za jediný den a mám další motivaci k plavání.
Skvěle teoreticky i prakticky vedeno. Sám jsem nevěřil, ale posun po jednom kurzu je vážně velký. Prostě skvělé, jistě budu pokračovat i pod jejich vedením.
Ahoj Tome, kurz splnil moje očekávání a jsem rád, že jsem se na něj přihlásil. Během teoretické přípravy jsi nám vše vysvětlil, takže při následném procvičování jsme jasně věděli co dělat a jakých chyb se vyvarovat.
Ještě jednou díky, kurz byl pod Tvým vedením moc fajn a splnil moje očekávání. Mě osobně to nakoplo k tomu, chodit častěji do bazénu a všechno trénovat tak, aby se mi ten pohyb dostal pod kůži, uvidím, jak dlouho mi to vydrží 🙂
Možná máte ještě pár otázek
Jak online trénink vlastně funguje?
Jak dlouho pro mě trénink bude k dispozici?
Kolik času to vlastně zabere?
Jak to bude s bonusovým Emailovým kurzem
A nyní už vážně není na co čekat!
Pustíte se do akce a naučíte se konečně kraul, se kterým tak dlouho bojujete? Nebo zůstanete u toho, co už znáte - nudy, frustrace a dřiny?
Ještě jednou si zopakujme, co vše získáte:
- 6 videí, které vás krok za krokem povedou k tomu, abyste kraul plavali s lehkostí a elegancí
- Naučíte se ve vodě cítit jistě a pohodlně
- Osvojíte si optimální plaveckou polohu
- Jako pohon budete využívat svaly středu těla
- Zvládnete plynulé dýchání, které vám zajistí dostatek vzduchu
- Budete si plavání užívat a objevíte zdravou aktivitu pro volný čas