Klíč ke skvělému plavání

Povinná výbava pro plavce, kteří se při plavání už nechtějí trápit

Minikurz kraulu

krok za krokem k lepšímu, rychlejšímu a snadnějšímu kraulu... A užijete si každý záběr!

... pak jste skočili do vody a na pohodu začali sázet jeden bazén za druhým...

Také jste si to tak představovali, ale realita byla jiná?

Připadáte si zoufalí a frustrovaní z toho, že se přes veškerou snahu vaše plavání nelepší? Poctivě trénujete a je to stále stejně úmorná dřina? Získali jste pocit, že dobře plavat je vám zapovězeno?

Pokud, milí plavci, máte pocit, že:

 • Plavání je vyčerpávají dřina
 • Důchodkyně plavající na "paní radovou" vás v pohodě strčí do kapsy
 • Voda je proti vám a brání vám v plavání
 • Po jednom bazénu jste bez dechu, ale přitom kondici máte slušnou
 • Nadřete se jako kůň a vůbec vám to neplave
 • rychle se unavíte a nestačí vám dech

Nejste v tom sami a není to vaše chyba!

Podobné pocity zažívají tisíce a tisíce plavců. Namísto návodu, jak dobře a účinně plavat, vás hodili do vody, kde se vše zredukuje na jediný cíl - neutopit se. Časem se nějak naučíte probojovat na druhou stranu bazénu. A když nejste schopni se zlepšit, máte pocit, že jste to vy, kdo selhává.

Velmi dobře vám rozumím. Také jsem měl podobnou zkušenost. Vrhnul jsem se do plavání s tím, že potrénuju a vyplavu se, abych byl schopen odplavat několik set metrů nebo kilometr na triatlonu.

Po pár měsících jsem zjistil, že tudy cesta nevede. Ve vodě to byl stále stejný boj, skoro jsem se nelepšil a to mě hodně frustrovalo. Trenéři mě ještě podpořili, že ve 22 letech jsem už na plavání starý a že to už nikdy nedoženu...

Co je tedy ta zásadní věc, která vám brání plavat tak, jak si opravdu přejete?

Je to směšně jednoduché. A zjevné. Zřejmě proto tomu nikdo nevěnuje pozornost. Co to tedy je?

Potřebujeme si uvědomit, že plaveme skrze vodu.

Ano, tohle to klíčem k dobrému plavání. Možná si klepete na čelo - všem je přece jasné, že se plavání odehrává ve vodě. Ale moc lidí si neuvědomuje, jak moc je voda odlišná od vzduchu, na kterém se neustále pohybujeme. 

 • Voda je cca 900x hustší než vzduch. Když se skrze ní pohybujeme, klade nám obrovský odpor.
 • O vodu se nedá opřít. Ačkoliv je tak hustá, není dost pevná, abychom se o ní mohli opřít (jako například o zem).
 • Ve vodě se nedá dýchat. Životodárný vzduch se nachází nad hladinou a je nutné se k němu dostatečně včas dostat.
 • Voda je cca 900x hustší než vzduch
  Když se skrze ní pohybujeme, klade nám obrovský odpor.
 • O vodu se nedá opřít
  Ačkoliv je tak hustá, není dost pevná, abychom se o ní mohli opřít (jako například o zem).
 • Ve vodě se nedá dýchat
  Životodárný vzduch se nachází nad hladinou a je nutné se k němu dostatečně včas dostat.

Tohle všechno způsobuje nepohodlí, někdy dokonce paniku.

Všichni vás učí, jak lépe kopat, zabírat rukama nebo jak se dostat do kondice. Ale to je jen malá a dost nepodstatná část velké skládačky. Dokud v této skládačce nebudou základní a zásadní dílky, které zohledňují rozdílnost vody, dobře plavat se prostě nenaučíte.

 Je to jako stavba domu. Ten nejdřív musí mít pevné a stabilní základy. Jinak se zhroutí.

Pevné a stabilní základy potřebuje i vaše plavání

Jednoduché, řeknete si a věřím, že vám to dává smysl. Ale dokud nebudete k plavání přistupovat jinak než například k běhání nebo cyklistice, při plavání se pořád budete trápit.

Protože plavání je dovednost. Dovednost, kterou potřebujete zvládnout v život ohrožujícím prostředí. Protože tou voda, kde se nedá dýchat, je.

Spíše než sázet bazén za bazénem tak mnohem větší smysl dává nacvičovat plavání podobně jako nacvičují bojoví umělci, tanečníci, tenisté nebo golfisté.

Proto jsem sestavil PPP pyramidu pro plavání jako ryba

Jak se naučíte plavat jako ryba? Jak se naučíte elegantně a účinně vodou klouzat? jak si osvojíte techniky nejlepších světových plavců? PPP pyramida, to je cesta.

 • 1
  jistota a pohodlí ve vodě
 • 2
  optimální poloha těla
 • 3
  pohon vycházející ze středu těla

První je třeba zvládnou jistotu a pohodlí ve vodě

Voda je pro člověka cizí a neznámé prostředí. Sice jsme se v ní 9 měsíců vyvíjeli, ale od té doby se téměř vyhradně pohybujeme na pevné zemi s okamžitým přístupem k životodárnému vzduchu. Ve vodě není ani jedno - chybí pevná zem i vzduch, který můžeme dýchat.

To způsobuje, že ve vodě jsme si nejistí, dokonce může nastat panický záchvat. Instiktivně zvedáme hlavu a kopeme nohama a mácháme rukama, abychom se udrželi nad hladinou. To nás velmi vyčerpává.

Tradiční výuka plavání učí způsobem, která tyto instinkty posiluje. Soustředí se na záběr a kop a je vlastně těžší plavat snadněji, účinněji a elagantněji.

Proto doporučuju se v první řadě naučit se ve vodě cítit jistě a pohodlně. Dopřát si čas na to, abych se s vodou sžili a abychom věděi, jak se naše tělo ve vodě chová.

Pak se potřebujeme naučit optimální polohu těla

Jelikož je voda cca 900x hustší než vzduch, je klíčové se naučit pohybovat se vodou s co nejmenším odporem. Instinkty nás nutí držet hlavu nahoře, abychom byli blízko životodárnému vzduchu. To ale způsobí, že nám nohy klesnou, což způsobí vyšší odporové síly. Podívejte se obrázky níže. Asi je vám jasné, která poloha je pro plavání výhodnější.

Jakmile zvládneme optimální polohu těla, pocítíme, že plaveme snadněji a rychleji. Optimální plavecká poloha je taková, kdy jsme vodorovní s hladinou a mírně na boku.

A teprve pak přichází na řadu pohon

Pokud jste někdy návštivili místní bazén, pravděpodobně uvidíte cákání, boj s vodou a plýtvání energií. Plavci mohutně kopou a máchají rukama.

To je v souladu s tradičním myšlením, které vnímá tělo s „úsekem rukou“, které vás táhne vpřed a „úsekem nohou“, které vás tlačí vpřed. Tento pohled proměňuje trup na přítěž, kterou táhneme vodou kopáním a záběrem.

Namísto toho se naučíte plavat celým tělem namísto rukama a nohama. Klouzavá a rovnovážná poloha umožňuje tělu rotovat. Tím získáváme přístup k neuvěřitelně silnému "motoru" pro plaveckou propulzi, kterou je kinetický řetěz.

Jedná se o stejné harmonické spojení, stejný zdroj energie, který zapojí nadhazovači v baseballu, od nichž balony lítají rychlostí 150km/h.

Aktivním využitím svalů trupu získáme přístup k velkému potenciálu, který nám umožní plavat s menší námahou. Rytmickým přenášením váhy z jednoho boku na druhý při každém záběru se odlehčí rukám a výsledkem je pak méně vyčerpávající plavání.

Podívejte se, jak celý styl vypadá, když se zvládne pohodlí, poloha a pohon.

Líbilo by se vám takto plavat? Můžete!

Nepotřebujete mládí, sílu ani zvláštní nadání. Vše, co potřebujete, je systém, který:

 • vás povede krok za krokem
 • plavání naučí jako dovednost
 • vám pomůže dosáhnout pocit nadnášení, pohodlí a jistoty ve vodě
 • minimalizuje výdej energie tím, že se naučíte „rybí“ polohu těla
 • používat rytmické přenášení váhy jako pohon pro proplouvání vašeho těla skrze vodu
 • zkrátka vás naučí plavat jako ryba

Minikurz kraulu takový systém přináší

Stručně, jasně a srozumitelně vám vysvětlím, jak se vodou pohybovat s lehkostí, elegancí a rychle. Můžete zapomenout na neustálou dřinu, nudu a frustraci. V šesti krátkých videích vás provedu celou cestou k dobře zvládnutému kraulu.

Minikurz kraulu obsahuje těchto 6 videí:

Video 1: Úvod

Úvodní seznamovací video, ve kterém si povíme, co vás v Minikurzu čeká a jak celá výuka probíhá. Povíme si, co je zásadní pro dobré zvládnutí celého kraulu (pamatujete - pohodlí, poloha, pohon)? A samozřejmě dýchání.

Video 2: Pohodlí

Začneme s tím, co je zásadní a co téměř všichni ostatní ignorují - pohodlí a jistota ve vodě. Velmi jednoduchá, ale přitom klíčové dovednosti, na kterých dále budeme stavět celý styl. Pokud toto není zvládnuté, plavání stále bude boj.

Video 3: Poloha

V této lekci se naučíte optimální plaveckou polohu. Když budete vodě klást menší odpor, vaše plavání bude rychlé a méně vyčerpávající. Tři cvičení na osvojení si polohy, která je hydrodynamická a vodorovná s hladinou.

Video 4: Pohon

Pro pohon budeme využívat koordinovaný a integrovaný pohyb celého těla. Podobně jako nadhazovač nebo golfista nepoužije jen ruce, ale zapojí celé tělo. Proto i my se budeme učit využívat svaly středu těla, podobně jako ryby. Ty ostatně žádné nohy ani ruce nemají.

Video 5: Dýchání

Na dýchání se budeme zaměřovat celou dobu nácviku. Dostatek vzduchu je zásadní k tomu cítite se ve vodě pohodlně a bezpečně. V tomto videu se zaměříme na to, jak spojit plavecká tempa s dýcháním, aby to byl jednotný, plynulý a hladký pohyb. A samozřejmě abyste měli tolik vzduchu, kolik potřebujete.

Video 6: Závěr

V tomto videu si všechno shrneme a povím vám, jak k celému nácviku přistupovat. Ideálně si najít svou rychlost a postupovat přiměřeně - aby to nebylo moc náročné, ale ani moc snadné. Prostě tak, aby to pro vás byla zvládnutelná výzva.

Kdo vás kurzem provede

Tomáš Vojtěchovský

Jsem zakladatel Totálního plavání a autorem několika online kurzů, videí a e-booků. Plavání učím od roku 2004 a kurzy mi prošlo více než 4,000 plavců. Těší mě dostávat zpětnou vazbu, jako je tato:

Už 2 týdny si říkám, že se Ti musím ozvat. A to především proto, že jsem bez problému zaplaval požadavek na FTVS, pohodových 200m kraulu a ještě jsem dostal výslovnou pochvalu od bývalého proděkana, za to, jak krásně a snadno mi to klouže. :-). Ani delší vzdálenost není problém. Takže Tobě a této metodě plavání strašně moc děkuji. 

 

Jak to funguje?

Po objednání a zaplacení Minikurzu vám okamžitě přijdou přístupové údaje a odkaz na stránku, kde celý Minikurz je.

Během několika minut tedy můžete začít sledovat videa a pustit se vaší plavecké proměny.

Hodnota celého Minikurzu je 697Kč.

Aby Vaša cesta byla ještě jednodušší a rychlejší, jako BONUS přikladám Emailový minikurz

 • V Emailovém minikurzu získáte dodatečné rady a podněty k nácviku, plavecké tipy a další podporu.

Pojďme si shrnout, co vše získáte:

 • 6 videí, které vás krok za krokem povedou k tomu, abyste kraul plavali s lehkostí a elegancí
 • Naučíte se ve vodě cítit jistě a pohodlně
 • Osvojíte si optimální plaveckou polohu
 • Jako pohon budete využívat svaly středu těla
 • Zvládnete plynulé dýchání, které vám zajistí dostatek vzduchu
 • Bonusový Emailový minikurz
 • Budete si plavání užívat a objevíte zdravou aktivitu pro volný čas

Co říkají účastníci mých kurzů kraulu?

Díky za kurz a velmi cenné rady, jak odstraňovat nedostatky a pracovat na vylepšení techniky plavání. Videa mi přišla velmi užitečná pro uvědomění si pohybů a toho, na co se dále zaměřit.
Lucie Kudrnová
Všem zájemcům vřele doporučuji. Je to skvělá investice / času i peněz/. Tomáš je velmi trpělivý a vnímavý ke svým klientům, předává jim nejen plavecké dovednosti, ale i to, jak si vodu pořádně užívat.
Iveta Říhová
omáši, díky moc za kurz. Splnil zcela má očekávání. Mám zas na čem pracovat, po půlroční úmorné dřině, která nikam nevedla vidím posun za jediný den a mám další motivaci k plavání.
Kateřina Hausenblasová
Skvěle teoreticky i prakticky vedeno. Sám jsem nevěřil, ale posun po jednom kurzu je vážně velký. Prostě skvělé, jistě budu pokračovat i pod jejich vedením.
Tomáš Dvořák
Ahoj Tome, kurz splnil moje očekávání a jsem rád, že jsem se na něj přihlásil. Během teoretické přípravy jsi nám vše vysvětlil, takže při následném procvičování jsme jasně věděli co dělat a jakých chyb se vyvarovat.
Tomáš Polívka
Ještě jednou díky, kurz byl pod Tvým vedením moc fajn a splnil moje očekávání. Mě osobně to nakoplo k tomu, chodit častěji do bazénu a všechno trénovat tak, aby se mi ten pohyb dostal pod kůži, uvidím, jak dlouho mi to vydrží 🙂
Lenka Papáčová

Možná máte ještě pár otázek

Jak online trénink vlastně funguje?

Minikurz je připravený „online“ formou. To znamená, že po objednání a zaplacení vám e-mailem pošlu odkaz na stránku s Minikurzem. Tam pro vás budou připravená videa s jednotlivými lekcemi. Přístup k videím máte neomezeně; na stránku můžete přijít kdykoliv a můžete tedy postupovat svým vlastním tempem.

Zkoušel(a) jsem se kraul naučit, ale nešlo mi to. S tímto kurzem to zvládnu?

Pravděpodobně jste to zkoušeli tradiční metodikou, kdy šlo hlavně o to makat rukama a nohama. Minikurz kraulu funguje na principu PPP plavecké pyramidy, který vás od úplných základů vede k celému kraulu.

Jak dlouho pro mě trénink bude k dispozici?

Garantujeme přístup navždy. Bude online, v případe, že by se cokoliv měnilo, budete mít možnost si obsah stáhnout.

Co když jsem kraul nikdy ani nezkusil(a)?

To vůbec nevadí. V Minikurzu je všechno vysvětleno a předvedeno. Navíc jsou cvičení velmi jednoduchá a od úplných základů vás ke kraulu dovedou.

Kolik času to vlastně zabere?

Videa jsou velmi krátká a stručná. Za 20 minut vše máte shlédnuté. Doporučuji se k videím ale pravidelně vracet a nacvičovat podle nich.

Jak to bude s bonusovým Emailovým kurzem?

Každé tři dny ode mně dostanete email, který vám povede a podpoří na vaší plavecké cestě. Celkem to bude šest emailů.

A nyní už vážně není na co čekat!

Pustíte se do akce a naučíte se konečně kraul, se kterým tak dlouho bojujete? Nebo zůstanete u toho, co už znáte - nudy, frustrace a dřiny?

Ještě jednou si zopakujme, co vše získáte:

 • 6 videí, které vás krok za krokem povedou k tomu, abyste kraul plavali s lehkostí a elegancí
 • Naučíte se ve vodě cítit jistě a pohodlně
 • Osvojíte si optimální plaveckou polohu
 • Jako pohon budete využívat svaly středu těla
 • Zvládnete plynulé dýchání, které vám zajistí dostatek vzduchu
 • Budete si plavání užívat a objevíte zdravou aktivitu pro volný čas